Darlington School: Students earn E.L. Wright Awards
Some text some message..
 

Students earn E.L. Wright Awards

May 7, 2020 | 747 views

The following students received E.L. Wright Awards for having the highest GPA in a given course in the English, Fine Arts, History, Mathematics, Science, and World Language Departments. The awards were presented during a virtual ceremony on Thursday, May 7 in Morris Chapel.

English Department

English 1 
Collin Brenton Rego, Rome, Georgia

English 2 
Caleb Olin Goodwin, Rome, Georgia

English 3 
Ashlyn Breanna Woods, Acworth, Georgia

English 4 
Frances Isabelle Fields, Kingston, Georgia

Fine Arts Department

Art 1 
Collin Brenton Rego, Rome, Georgia

Art 2
Henrietta Maria Richert, Greifswald, Germany

Art 3
Elissa Diane Smith, Rome, Georgia

Art 4
Molly Giles Brewer, Rome, Georgia

AP Studio Art
Ena Clementine Hill, Stratford, Australia

Ladies’ Chorale
Xuqiu ‘Tina’ Wang, Beijing, China

Men’s Chorale
Yuchen ‘Hogan’ Guo, Fuzhou, China

Concert Choir
Meiyi ‘Mulan’ Duan, Beijing, China

Keyboard Musicianship
Shayali T. Patel, Lyerly, Georgia

AP Music Theory
Yunhao ‘David’ Cao, Shanghai, China

Orchestra
Grace Marie Temple, Rome, Georgia

Wind Ensemble
Oluwasiji Oluwaseun Soetan, Lagos, Nigeria

Beginning Instrumental Methods
Dawson Shag Williams, Cave Spring, Georgia

Cinema
Zhuolong ‘Shannon’ Li, Zhengzhou, China

Stagecraft
Abigail Marie Burris, Cedartown, Georgia

Theatre Performance
Kathryn Rose Davidson, Rome, Georgia

Advanced Media: Yearbook
William Alexander Greene, Rome, Georgia

The Newsroom
Kasey Nicole Barnett, Cedartown, Georgia

Photography
Alanna Daniele Brown Meier, Rome, Georgia

Design Thinking
Clara Jill Graham, Rome, Georgia

History Department

Global Issues
Yiran ‘Lillian’ Li, Lu, China

AP World History
Radha Miniyar, Rome, Georgia

AP United States History
Eli Vandiver Baldwin, Rome, Georgia

AP Human Geography
Katherine Gilstrap Scott, Rome, Georgia

AP Government 
Frances Isabelle Fields, Kingston, Georgia

AP Comparative Government
Zheng ‘Neal’ Yin, Shenyang, China

AP Psychology
Kasey Nicole Barnett, Cedartown, Georgia

AP Economics
Zheng ‘Neal’ Yin, Shenyang, China

Math Department

Geometry Honors:
Sarah Frances Tunnell, Rome, Georgia

Algebra 2 Honors
Addison Eliza Payne, Euharlee, Georgia  

Pre Calculus Honors
Sheng ‘William’ Wang, Hangzhou, China

AP Statistics
Yicheng ‘Eason’ Guo, Shenzhen, China

AP Calculus AB
Yutong ‘Mason’ Wu, Xi’an, China

AP Calculus BC
Weizhe ‘William’ Feng, Shanghai, China

AP Computer Science
Yutong ‘Mason’ Wu, Xi’an, China

Science Department

AP Biology
Yihan ‘Helen’ Cui, Shanghai, China

AP Chemistry
Henriette Maria Richert, Greifswald, Germany

AP Physics 
Steven Yan, Shanghai, China

AP Environmental Science
Kasey Nicole Barnett, Cedartown, Georgia

Physics  Honors
Marcos Jimenez Larroy, Madrid, Spain

Anatomy and Physiology
Angelina Anne Laramie, Cumming, Georgia

Zoology
Megan Grace Kligora, Rome, Georgia

Robotics
Yunhao ‘David’ Cao, Shanghai, China

World Language Department

Spanish 1
Weizhe ‘William’ Feng - Shanghai, China

Spanish 2 Honors
Wesley Jennings Inman, Rome, Georgia

Spanish 3 Honors
Dana Ismat Mohammed Yassin, Rome, Georgia

Spanish 4
Elizabeth Bray Frisbee, Cartersville, Georgia

AP Spanish Language
Kasey Nicole Barnett, Cedartown, Georgia

AP Spanish Literature
Lauren Anne Botwinik, Rome, Georgia

Post AP Spanish H
Jalyn Morgan Massey, Cave Spring, Georgia