Darlington School: Calendar
Some text some message..
 
Subscribe | Week | Month | Major Events
December 8 – 14, 2019
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
S
M
T
W
T
F
S
8
8–9:30 am, U19 Boys Soccer Academy vs SSA Chelsea 01B SCCL-P - Field 3 (Franklin Gateway)
by Jill Butler
9:20–10:50 am, Girls Soccer Academy vs SSA Chelsea 01/02G SCCL - Field 1 (Franklin Gateway)
by Jill Butler
9:20–10:50 am, U16/U17 Boys Soccer Academy vs Atlanta United U-17 - Field 1 (Lanierland Park)
by Jill Butler
1:20–2:50 pm, Girls Soccer Academy vs UFA Norcross 01/02G Premier - Field 2 (Franklin Gateway)
by Jill Butler
4–5:30 pm, U19 Boys Soccer Academy vs Legion FC 01 Elite - Field 2 (Franklin Gateway)
by Jill Butler
9 Day 7
8–8:30 am, Pre-K to 8 Picture Retakes (Upper School)
by Wendy Payne
9:15–9:40 am, Upper School Assembly (Morris Chapel)
by Denise Evans
More
4:30–6 pm, Girls M.S. Basketball vs Pepperell (Darlington School)
by Chris Eberhart
5:45–7:15 pm, Boys M.S. Basketball vs Pepperell (Darlington School)
by Chris Eberhart
6:30–8 pm, Traditions of Christmas Concert - Upper School Band and Choir (Morris Chapel)
by Kim Tunnell
10 Day 8
TBA Boys M.S. Swim/Dive vs Calhoun (Calhoun High School)
by Chris Eberhart
TBA Girls M.S. Swim/Dive vs Calhoun (Calhoun High School)
by Chris Eberhart
8–9 am, Holiday Help with the Librarians (Joanne G. Yancey Library)
by Kaitlin Ward
4:30–6 pm, Boys J.V. Basketball vs Christian Heritage (Christian Heritage School)
by Nathan West
6–7:30 pm, Girls Varsity Basketball vs Christian Heritage (Christian Heritage School)
by Eddie Guth
7:30–9 pm, Boys Varsity Basketball vs Christian Heritage (Christian Heritage School)
by Nathan West
11 Day 1
7:30–8:30 am, Division Advisory/Team Meetings
by Stefan Eady
10–11 am, Kindergarten Play (Morris Chapel)
by Wendy Payne
More
4:30–6 pm, Girls M.S. Basketball vs Rockmart (Darlington School)
by Chris Eberhart
5–7 pm, Boys Varsity Wrestling vs Model & Cedartown (Cedartown High School)
by Nathan West
5:45–7:15 pm, Boys M.S. Basketball vs Rockmart (Darlington School)
by Chris Eberhart
12 Day 2
6–7:30 am, U16/U17 Boys Soccer Academy vs Travel to NCFC tournament (Raleigh, NC)
by Jill Butler
6 am–3 pm, U19 Boys Soccer Academy vs Travel to NCFC tournament (Raleigh, NC)
by Jill Butler
9:15–9:40 am, Chapel: Kindergarten Play (Morris Chapel)
by Denise Evans
5–6:30 pm, Boys Varsity Swim/Dive vs Cass, Dawson, & Floyd (Darlington School)
by Eddie Guth
5–6:30 pm, Girls Varsity Swim/Dive vs Cass, Dawson, & Floyd (Darlington School)
by Eddie Guth
5:30–7:30 pm, Jess Milner ('10) Art Show (McCallie-Kennedy Library)
by Becca Wood
More
13 Day 3
TBA Boys M.S. Wrestling vs Armuchee (Toys for Tots) (Armuchee Middle School)
by Chris Eberhart
8–9:30 am, U19 Boys Soccer Academy vs '01 vs TSC 02B ECNL - Field 11 (WRAL)
by Jill Butler
8–9:30 am, U19 Boys Soccer Academy vs '02 vs TFA 02B Elite - Field 13 (WRAL)
by Jill Butler
9–10 am, Pre-K to 8 Holiday Concert (Huffman Athletic Center)
by Wendy Payne
11:40 am–1:10 pm, U16/U17 Boys Soccer Academy vs Shore Fc Black - Field 2 (The Mac)
by Jill Butler
3:30–8:30 pm, Barnes & Noble Book Fair (Barnes & Noble-Riverbend Shopping Center-Turner McCall Blvd)
by Wendy Payne
4–5:30 pm, Girls J.V. Basketball vs Gordon Lee (Gordon Lee HS)
by Nathan West
5–6:30 pm, Boys J.V. Basketball vs Gordon Lee (Gordon Lee HS)
by Nathan West
6–7:30 pm, Girls Varsity Basketball vs Gordon Lee (Gordon Lee HS)
by Nathan West
7:30–9 pm, Boys Varsity Basketball vs Gordon Lee (Gordon Lee HS)
by Nathan West
14
TBA Boys M.S. Wrestling vs Rising Eagle (Coosa Middle School)
by Chris Eberhart
All Day Barnes and Noble Book Fair ( Barnes & Noble-Riverbend Shopping Center-Turner McCall Blvd)
by Angela Pieroni
7:30 am–2 pm, ACT Testing (Rome High School or Shorter University)
by Madge Crawford
9:45–11:45 am, Boys Varsity Wrestling vs John Smith Mountaineer (Lumpkin County High School)
by Nathan West
10–11:30 am, Girls M.S. Basketball vs Coosa (Darlington School)
by Chris Eberhart
11:15 am–12:45 pm, Boys M.S. Basketball vs Coosa (Darlington School)
by Chris Eberhart
1:30–3 pm, U19 Boys Soccer Academy vs '01 vs BRYC Elite Academy - Field 1 (Smith Creek Park)
by Jill Butler
1:30–3 pm, U19 Boys Soccer Academy vs '02 vs BRSC 01/02 B Black - Field 1 (Middle Creek Park)
by Jill Butler
3–4:30 pm, Girls J.V. Basketball vs Cartersville (Darlington School)
by Nathan West
3:20–4:50 pm, U16/U17 Boys Soccer Academy vs Ohio Galaxies FC 03 Black - Field 4 (WRAL)
by Jill Butler
4–5:30 pm, Boys J.V. Basketball vs McCallie (Darlington School)
by Nathan West
5:30–7 pm, Boys Varsity Basketball vs McCallie (Darlington School)
by Nathan West