Darlington School: Outstanding students, faculty recognized at Honors Day, Commencement 
Some text some message..
 

Outstanding students, faculty recognized at Honors Day, Commencement

May 14, 2016 | 1883 views

Dean of Student Life Brant Evans presents Lyons Nida ('16) with the Ray Kroc Youth Achievement Award at Honors Day.

Upper School students and faculty were recognized at Honors Day on May 13, in Morris Chapel, and at Commencement on May 14.

Faculty recipients were:

Christie Atkins Parents' Choice Award

Shelley Daniel Significant Contributions to the Darlington Community Award

Gregg Marshall  Oscar Betts '19 Master Teacher Award 

Kelly McDurmon — STAR Teacher

Craig Schmidt Excellence in Teaching Award, R.M. Yankee Faculty Award for Excellence in Teaching, William Gordon Neville Jr. '55 Student Council Faculty Award


Student recipients were:

PamPam Akinyemi — Charles Scott Award, Walker-Smith Award for Unselfish Service

Zane Anderson John Philip Sousa Award

Carson Barnes Chorus-Darlington Players Achievement Award

Ivy Brandon George A. Dorsey Memorial Award

Tamara Brisibe Coxwell-Kerr Award

Anna Katherine Cates J. Daniel Hanks Medal for Scholarship, Class Scholarship Award for 11th Grade, Phi Beta Kappa Book Award

Stacy Chen Class Scholarship Award for 10th Grade

Selena Chen Salutatorian, George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award, The Jabberwokk Award

Kathryn Chunn McKemie-Wilkinson Passion Award, Morgan Sisley Love of Life Award

Shelby Cline E.V. Regester Award, Edward Nixon McKay Memorial Scholarship

Jade Cox D.M. McNaull Award, Edward Nixon McKay Memorial Scholarship, Director's Award

Will Crawford Darlington Medal for General Excellence, Geoffrey M. Horsfield Scroll, The Williamson Prize, Student Council Award

Tyler Dai  The Inkslinger Award

Ethan Delashmit  11th Grade Class Citizenship Award

Savannah Dempsey Global Scholar Award Certificate

Sami DePass John Glenn Award for Great Improvement

Sara Dickinson Frederick Douglass and Susan B. Anthony Award

Jack Eady  Class Scholarship Award for 9th Grade, 9th Grade Class Citizenship Award

Bernadette Ebri Yale Book Award, Bo Satterfield Spirit of Life Award

Chandler Edge St. Lawrence Book Award

Keara Evans Sydenham Howell Award, Most Versatile Female Athlete Award

Winston Gammon Alice Cooper Griffin Memorial School Service Award

Brock Gardner Harvard Club Award

Ted Gardner 9th Grade Class Citizenship Award

Kelsey Garrett 11th Grade Class Citizenship Award

Eleanor Goldin — Wesley N. Coleman Jr. Memorial Award

Hollis Grigsby D.A.R. Good Citizenship Award

William Groover Sewanee Club Award, George Eastman Young Leaders Award

Zenith Han  9th Grade Class Citizenship Award

Julia Holmes Rhodes College Book Award

Dawson Horah Valedictorian, Servant Leadership Award, Everett E. Porter Award for Excellence in Chemistry Laboratory

Maggie Inman 9th Grade Class Citizenship Award

Martin Jensen Godfrey Smith Family Award for General Excellence

Hannah Jones  John Philip Sousa Award

Sally Jones — Angelyn Hollingsworth Johnson Memorial Award, "Y" Cabinet Award

Patrick Kearns American Choral Directors' Association National Student Award

David Kim McKemie-Wilkinson Percussion Scholarship 

Sam Kim  McKemie-Wilkinson Percussion Scholarship 

Ian Kinney Darlington Players Award for Production

Khing Klangboonkrong John Rood Cunningham Jr. Award

Bob Ledbetter  Angelyn Hollingsworth Johnson Memorial Award

Peter Liu A.J. Huffman '67 Memorial Award 

Hunter Manning D.M. McNaull Award, Honor Council Award, Director's Award

Rafael Mauad 11th Grade Class Citizenship Award

TJ Mbakwe  12th Grade Class Citizenship Award

Palesa Molapo — Darlington Players Award for Acting

Daniel Morris Walker-Smith Award for Unselfish Service

Long Nguyen 10th Grade Class Citizenship Award

Lyons Nida — Ray Kroc Youth Achievement Award

Miju Obanikoro George W. Awsumb Award

Emily Orr Wellesley College Book Award

Dylan Paracka Wesley N. Coleman Jr. Memorial Award

Luke Parker The D.A.R. Medal for American History

Vraj Patel Worth Moser Award, Discipline Committee Award

Ethan Pender  The Darlingtonian Award

Gianna Pieroni Kipp-Tillman Memorial Award

Sarah Prusakowski Charlotte Reichel Memorial Scholarship, George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award

Emily Robertson 12th Grade Class Citizenship Award

Savannah Sands — Julia Quigg Dodd Memorial Scholarship

Mimi Sarkodie — Edward Nixon McKay Memorial Scholarship

Carl Schriever Paul J. King - R.M. Yankee Award for Excellence in Mathematics

Charlie Shorey Edward Nixon McKay Memorial Scholarship, 12th Grade Class Citizenship Award

Rand Smith — 10th Grade Class Citizenship Award

Pressley Smith Global Scholar Award Certificate

Will Sparks Joe Mull Memorial Award

Kyle Tackeberry Global Scholar Award Certificate

Adam Tarrant Darlington Players Award for Acting, Barbara Ware Book Award

Jonny Treco  John Glenn Award for Great Improvement

Hillary Tunnell 10th Grade Class Citizenship Award

Lisa Van Susteren  11th Grade Class Citizenship Award

Jake Walker — C.J. Wyatt Sr. Award

Brookie Wallace — 12th Grade Class Citizenship Award

Stephanie Ward — Most Outstanding Female Athlete Award

Julia Warren Chorus Award, Chorus-Darlington Players Achievement Award, Randa F. Mixon Award, Alice Cooper Griffin Memorial School Service Award

Lilley Washburn 10th Grade Class Citizenship Award

Kenna Wells — George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award

Gracen Wilson — American Choral Directors' Association National Student Award


Mary Margaret Wright Thornwood Bracelet for General Excellence, STAR Student

Adrianna Young Global Scholar Award Certificate, Rena Patton Award


Click here to view a photo gallery from the ceremony.