Darlington School: Outstanding students, faculty recognized at Honors Day
Some text some message..
 

Outstanding students, faculty recognized at Honors Day

May 15, 2020 | 755 views

Upper School students and faculty were recognized during a virtual Honors Day program on Friday, May 15. 

 


Parents' Choice Award: Shelley Daniel

Excellence in Teaching Award: Jaclyn Haynes

Significant Contributions to the Darlington Community Award: John Cox

William Gordon Neville Jr ('55) Student Council Faculty Award: Eddie Guth

Centennial Cup Winner: Thornwood House

Student Awards

Olivia Caroline Adams: Most Versatile Female Athlete Award

Eliana Kathryn Allen: McKemie-Wilkinson Passion Award

Carter Montgomery Anderson: The Darlingtonian Award 

Caleb Joseph Baldwin: Chorus-Darlington Players Achievement Award; John Philip Sousa Award 

Leigh Chelsea Barnes: The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award; Darlington Players Award for Acting; Randa F. Mixon Award

Kasey Nicole Barnett: Valedictorian; Hanks Medal for Scholarship; Darlington School Director's Award; Darlington School Student Council Award; The Darlingtonian Award

Sarah Alice Barngrover: 11th Grade Class Citizenship Award 

Percy Burkhard Juergen Baumann: 9th Grade Class Citizenship Award 

Lucy Anna Bearden: George A. Dorsey Memorial Award

Braden James Bell: 9th Grade Class Citizenship Award

Charles Harold Bell: 10th Grade Class Citizenship Award 

Daria Alana Black: George W. Awsumb Award

Lauren Anne Botwinik: Wesley N. Coleman Jr. Memorial Award

Elizabeth Randolph Boyd: Morgan Sisley Love of Life Award

Molly Giles Brewer: Walker-Smith Award for Unselfish Service; The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award

Carisa Lee Brogdon: The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award

Belle Anna Brooks: Class Scholarship Award for 9th grade

Abigail Marie Burris: The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award; Darlington Players Award for Production; Global Scholar Certificat

Yunhao 'David' Cao: Darlington School Engineering Leadership Award

Cooper Efton Cates: The D.A.R. Medal for American History; George Eastman Young Leaders Award

Jessica Carlie Chisolm: Alice Cooper Griffin Memorial School Service Award

Ashanti Jameel Cobb: Barbara Ware Book Award; Inkslinger Creative Award

Savannah Quay Corbin: 12th Grade Class Citizenship Award 

Isabella Parka Cox: Darlington School Chorus Award

Henry Norwood Crawford: 12th Grade Class Citizenship Award

Yihan ‘Helen’ Cui: Yale Book Award

Alana Marie Dame: John Glenn Award; The Jabberwokk Award

Trang Minh Dang: The Williamson Prize

Caroline Mae Dingler: Most Outstanding Female Athlete Award

Julianna Chloe Duck: Angelyn Hollingsworth Johnson Memorial Award

Andrew William Ferderer: John Glenn Award

Frances Isabelle Fields: Salutatorian; D. M. McNaull Award

Riccardo Frisiani: Harvard Club Award

Stuart Mwaniki Nicholas Gakio: The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award

Zijian 'Gorden' Gao: Paul J. King -  R. M. Yankee Award for Excellence in Mathematics

Emilia Beatrice Gardner: 9th Grade Class Citizenship Award 

Leslie Grace Garlinghouse: Frederick Douglass and Susan B. Anthony Award 

William Alexander Greene: Walker-Smith Award for Unselfish Service; The Inkslinger Award

Maggie Lee Hawkins: The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award; Global Scholar Certificate

Karoline Anslee Hunt: Most Versatile Female Athlete Award

Dezhao ‘Sophie’ Jin: Coxwell-Kerr Award

Ryan Jun Kim: 12th Grade Class Citizenship Award 

Noah Andrew Kinney: McKemie-Wilkinson Percussion Scholarship 

Angelina Anne Laramie: Wellesley College Book Award; The Rensselaer Medal

Yiran ‘Lillian’ Li: Global Scholar Certificate

Zhuolong 'Shannon' Li: 11th Grade Class Citizenship Award 

Xiang 'Corinne' Lian: Everett E. Porter Award for Excellence in Chemistry Laboratory

Veeka Marie Malanchuk: Global Scholar Certificate

Joseph Franklin Manning II: D. M. McNaull Award; Darlington School "Y" Cabinet Award

Tanya Elizabeth Maples: Kipp-Tillman Memorial Award

Cappie Houston May: 11th Grade Class Citizenship Award 

Eli Lucas Mayes: A. J. Huffman '67 Memorial Award

William Blair McClain: American Choral Directors' Association National Student Award                             

Carl Luke McDurmon: 11th Grade Class Citizenship Award 

Thomas Dooley Monroe: McKemie-Wilkinson Percussion Scholarship 

Huy Minh Nguyen: Godfrey Smith Family Award for General Excellence

Rhema Azuka Obianuju Onyia: Chorus-Darlington Players Achievement Award 

Alec Scott Patterson: Worth Moser Award; The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award; Darlington School Discipline Committee Award

Maria Eduarda Peloggia Pinto: 10th Grade Class Citizenship Award 

Chandler Joseph Pittman: Wesley N. Coleman Jr. Memorial Award; Darlington School Honor Council Award

Nicholas Frederick Powell: E. V. Regester Award; Darlington Players Award for Acting

Tate Collier Ratledge: C. J. Wyatt Sr Award

Katherine Gilstrap Scott: 9th Grade Class Citizenship Award

Elissa Diane Smith: St. Lawrence Book Award

Oluwasiji Oluwaseun Soetan: Bo Satterfield Spirit of Life Award

Sophie Anne Stepp: D.A.R. Good Citizenship Award

Xiangyi 'Sharon' Sun: 12th Grade Class Citizenship Award 

Grace Marie Temple: Sydenham Howell Award

Kathleen Camille Temple: American Choral Directors' Association National Student Award    

Yizhe 'Alek' Wang: John Rood Cunningham Jr. Award

Hampton Alexander Watkins: Alice Cooper Griffin Memorial School Service Award

Grace Hannah Watters: Rena Patton Award; The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award

Hermione Augusta Wayt: The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award

Isabel Grace Willerson: 10th Grade Class Citizenship Award 

Dawson Shag Williams: Geoffrey M. Horsfield Scroll; Angelyn Hollingsworth Johnson Memorial Award

Trystin Emanuel Wright:  Joe Mull Memorial Award

Yutong 'Mason' Wu: Class Scholarship Award for 10th grade

Steven Yan: Phi Beta Kappa Book Award; Class Scholarship Award for 11th grade

Ziyi Yang: Rhodes College Book Award

Abigail Grace Yerke: Darlington School Community Service Award

Zheng 'Neal' Yin: Darlington School Director's Award; Charles Scott Award

Mason Landen Jake Zanone: 10th Grade Class Citizenship Award