Darlington School: 6 to 8 Certificates of Academic Excellence 
Some text some message..
 

6 to 8 Certificates of Academic Excellence

May 20, 2021 | 518 views

Students in grades 6 to 8 were awarded Certificates of Academic Excellence during advisory time in Thatcher Hall's Ledbetter Commons. 

Certificates of Academic Excellence are earned by those students whose average is 95 or higher in a particular subject for the entire year or students may earn this recognition for performing in the top 5% of the class. 

Katie Beth Allen - Physical Science, English, Visual Art

Kat Atha - Physical Science, Photography

Cecilia Baggett - Earth Science

Lillian Baggett - Spanish, American History, Physical Science, Algebra 1 Honors, English

Brent Bell - World History, Life Science, Algebra 1 Honors, Spanish 1, Orchestra, English

Reese Bell - Life Science, Jazz Band, English

Claire Bojo - Pre-Algebra, Visual Art, English

Will Bowerman - Ancient History, Math 6 advanced, Earth Science, Spanish, Band, Jazz Band, English

Ruthie Brinson - Life Science, Orchestra

Bo Brooks - English, Spanish 2, Physical Science, Algebra 1 Honors, American History

Banks Brown - Ancient History, Math 6 advanced, Earth Science, Spanish, Jazz Band, English

Toby Burns - World History, Life Science, Pre-Algebra Honors, Spanish 1, English

Joshua Butler - Physical Science, Algebra 1 Honors, English, Orchestra

Laney Carney - English

Grayson Clark - Life Science, Orchestra

Logan Cochran - Earth Science, Spanish, Orchestra

Caleb Covington - Orchestra

Gracie Cowan - Spanish 1,  Life Science, World History, Spanish 1, Band, English

Emma Frances Cromartie - World History, Pre-Algebra Honors, Orchestra, English

Camille Cross - English

Ben Damen - Earth Science

Charlotte Dillmon - English

Noah Duggan - English, Spanish 2, Visual Art

Tripp Dunn - Ancient History, Earth Science, English, Math 6 Advanced

Murray Ellington - Life Science, World History, Pre-Algebra Honors, Band, English

Brock Ferguson - American History, Spanish 1, Algebra 1 Honors, English, Photography

Grady Ferguson - Ancient History, Earth Science, Band, English

Isha Garg - Ancient History, Earth Science, Pre- Algebra Honors, Spanish, Orchestra, English

Yash Garg - Ancient History, Math 6 advanced, Earth Science, Spanish, Orchestra, English

Stewart Grigsby - Earth Science

Thomas Hargett - Math 6 advanced, Earth Science, Band, Jazz Band, English

Vince Hight - Earth Science, Spanish, English

Emmett Holcombe - Ancient History, Math 6, Earth Science, Visual Art, English

William Holmes - Earth Science

Emma Hunt - Physical Science

Harrison Inman - Spanish 1,  Life Science, Drama, English

Lily Ivester - Spanish 2, English

Sydney Jennings - Earth Science

Caroline Jordan - Spanish

Timmy King - English, American History, Spanish 2, Physical Science, Algebra 1 Honors, Band

Garrett Kizziah - Algebra 1 Honors, English

Nora Knaak - Earth Science

Atlas Kosedag - Spanish 2, English

Camille Lawson - Ancient History, Math 6 advanced, Earth Science, Spanish, Visual Art, English

Henry Ledbetter - Life Science, Pre-Algebra Honors, Band

Joel Lowenberg - Physical Science

Jackson Loy - Math 6 advanced, Earth Science, Spanish, Band, English

Bryn Merritt - World History, Life Science, Pre-Algebra Honors, Spanish 1, English

Whit Molnar - Algebra 1 

Lexi Moore - Pre-Algebra

Trenton Moore - Orchestra

Blair Moseley - English, American History, Spanish 2, Physical Science, Algebra 1 Honors, Band

Angeline Myrie - American History, Spanish 2, Physical Science, Algebra 1 Honors, English, Drama

Kaya Nadu - Pre-Algebra Honors, English

Javin Pandya - Physical Science, Algebra 1, Jazz Band

Aryana Patel - World History, Life Science, Pre-Algebra Honors, Spanish 1, English

Charlie Patel - Physical Science, American History, Spanish 2, Algebra 1 Honors, English, Drama

Jaylen Patel - Jazz Band

Ella Peer - Ancient History, Math 6, Earth Science, Spanish, English

Crawford Pettit - Spanish 1

Emma Pickett - English

Sara Jo Pierce - Ancient History, Math 6 advanced, Earth Science, Spanish, Drama, English

Nate Pitts - Math 6 advanced, Earth Science

Jackson Preston - Orchestra

Emily Richie - Algebra 1 Honors, English, Drama

Alli Robinson - Physical Science

Sidney Rush - World History, Life Science, Orchestra, English

Bradley Sanker - Physical Science, Spanish 2, Algebra 1 Honors, English

Matthew Sanker - English

Gizelle Segura - Spanish

Alexa Segura - Physical Science, English

Eliza Shepard - Math 6

Evie Shropshire - Earth Science, Drama

Sara Shropshire - Earth Science

Kameron Skonieczny - Ancient History, Math 6, Earth Science, English

Kines Smith - Physical Science, American History, Spanish 2, Algebra 1 Honors, English

Jasper Stepp - Pre-Algebra, Band

Brooke Temple - Earth Science

Ethan Thoem - Pre-Algebra

Sam Twente - Algebra 1 Honors

Myles Twyman - Life Science, World History, Pre-Algebra Honors, Spanish 1, Jazz Band, English

Kensie Waller - Pre-Algebra Honors, Visual Art, Drama, English

Jay Watters - Math 6 advanced, Earth Science, Spanish

Ty Wood - Math 6, Earth Science

Sasha Wood - Orchestra

Wyatt Wood - Orchestra

Ava Ann Woods - Life Science, World History, Pre-Algebra Honors, Spanish 1, Band, English